łopian

Łopian- roslina na różne dolegliwości

13.12.2018 | 15:05

Łopian znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach: od medycyny naturalnej, po zastosowanie kosmetycznego. Duża dostępność tej rośliny oraz możliwość samodzielnego przygotowania np. naparów sprawiła, że jest on chętnie zbierany i suszony przez fanów zdrowego odżywiania i naturalnej pielęgnacji. Takie też podejście sprawiło, że coraz częściej łopian wymieniany jest w kategorii tzw. drogocennych roślin leczniczych. Warto więc zapoznać się z nim bliżej.

Szerokie właściwości lecznicze łopianu

Wśród wielu drogocennych właściwości leczniczych łopianu, bardzo często wymienia się jego rewelacyjny wpływ na poprawę procesów trawiennych. Łopian zwiększa wytwarzanie soków trawiennych oraz stymuluje produkcję żółci w wątrobie i enzymów trawiennych w trzustce, przez co też wpływa na usprawnienie ich przepływu do dwunastnicy. Takie działanie sprawia, że łopian poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów. Niezwykłe właściwości lecznicze łopianu zostały docenione w medycynie naturalnej, dzięki czemu dziś z korzenia przygotowuje się np. sok, który pomaga w nieżytach układu pokarmowego.

Łopian na cukrzycę

W ziołolecznictwie korzeń łopianu znalazł także zastosowanie w przypadku leczenia cukrzycy. Badania wykazały, że doskonale obniża on poziom cukru we krwi, a to wszystko dzięki zawartości związku znanego jako inulina. Inulina bowiem przekształca się w dobrze tolerowaną fruktozę, a także zmniejsza insulinooporność.

Comments are closed