Leki ziołowe z roślin trujących – bluszcz pospolity

15.6.2016 | 10:31

Bluszcz pospolity kojarzy nam się przede wszystkim z zawsze zieloną ścianą liści pnących się po murach czy pniach drzew. Roślina ta jest rośliną trującą, z powodzeniem wykorzystywaną w medycynie i ziołolecznictwie a jej nazwa łacińska Hedera Hedelix jest doskonale znana każdej młodej mamie.

Leczenie dzieci

Leki ziołowe, przede wszystkim słodkie syropy z bluszczu łagodzą kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych. Stosowane są już u małych dzieci jako skuteczny i bezpieczny lek na gardło.

Dla starszych dzieci i osób dorosłych nadają się pastylki do ssania.

Dla urody

Bluszcz pospolity, dzięki wysokiej zawartości flawonoidów i rutyny, skutecznie zwalczają cellulit. Rutyna uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie skóry i łagodzą małe stany zapalne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu żylaków i tzw. „pajączków”.

Układ rozrodczy

Leków ziołowych na bazie bluszczu używa się także do łagodzenia świądu, upławów i pieczenia towarzyszących infekcjom intymnym. Dzięki odpowiednio szybkiej reakcji możemy uniknąć uciążliwej antybiotykoterapii.

Flawonoidy i saponina zawarte w bluszczu wykazują działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dzięki czemu z powodzeniem można używać ich w przypadku problemów z miesiączką – złagodzą ból i przyniosą ulgę obrzmiałym piersiom. Warto zapytac w aptece o lek ziołowy z pokrzywy, jeśli trapia nas comiesięczne bolączki.

Przykład leczniczych właściwości trującego bluszczu nie jest jedynym, kiedy to trucizna okazuje się również lekiem.

Comments are closed