kozlek lekarski

Kozłek – lek na stres i nie tylko

8.1.2019 | 12:11

Żyjemy bardzo szybko – praca, dom, praca. Gonią terminy i zadania do wykonania. To powoduje stres, problemy z bezsennością, pobudzenie.

Kozłek lekarski – charakterystyka

Kozłek to roślina powszechnie występująca i stosowana w medycynie naturalnej od wieków. Wykorzystuje się przede wszystkim kłącza (podziemne łodygi) i korzenie tej rośliny, które zawierają olejki eteryczne, waltraty, kwasy organiczne, terpeny. Kozłek w aptekach i sklepach z ziołami występuje pod powszechnie znaną nazwą waleriany.

Działanie kozłka lekarskiego

Zawarte w korzeniach waltraty działają przede wszystkim na centralny układ nerwowy. To z tego powodu stosowany jest przede wszystkim w celu łagodzenia napięcia nerwowego jako lek uspakajający.

Waleriana stosowana jest w bezsenności, łagodzeniu objawów nerwicy (drżenie rąk, palpitacje serca, potliwość, uczucie paniki), objawów stresu.

To jednak nie wszystkie możliwości wykorzystania właściwości kozłka lekarskiego. Właściwości rozluźniające mają zastosowanie także w łagodzeniu dolegliwości bolesnych miesiączek, skurczów żołądka.

Badania wykazały także wpływ waleriany na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Zewnętrzne działanie (napary) kozłka lekarskiego pomaga walczyć z łupieżem i łojotokiem.

Wszystkie zioła należy stosować zgodnie z zaleceniami. Przedawkowanie, podobnie jak w stosowaniu leków, może spowodować skutki uboczne. W przypadku waleriany stosowanej dłużej niż miesiąc, mogą być to zawroty głowy, zaburzenia wzroku.

Comments are closed